Prag Astronomik saat Hakkında Bilgi – Prag saat kulesi

Prag’ta yer alan gerçekten enteresan bir yapı burası. Genelde görmeyenlerin çok merak ettiği görenlerin ise bir çoğunun büyük hayal kırıklığı yaşadığı bir saat. Aslında Çekoslovakya hükümetinin bir nevi turistlere yapmış olduğu küçük bir show ya da açıkgözlülük. Yani her şeyi fırsata çeviren bir zihniyet.

( Metal duvar saati - Prag astronomik saat )

Astronomik saat Prag eski şehir meydanında yer alan ve turistlerin çok ilgi gösterdikleri bir saat. Saati yakından incelediğinizde bazı değişik semboller kullanıldığını göreceksiniz. İşte saatin özelliği de buradan geliyor. Yaz kış demeden bu saatin hemen altında yoğun bir turist kalabalığının beklediğini görürsünüz. Bunun nedeni saat başı saatin değişik bir animasyon sergilemesidir. 1 dakika boyunca süren bu animasyonlarda saat üzerinde yer alan semboller hareketlenir ve değişik figürler ortaya çıkar. Sürekli yağmur alan Prag’da yoğun yağmur altında bu showu daikalarca bekleyen turist kalabalığını görürseniz sakın şaşırmayın.

Old town meydanında yer alan bu saat orta çağdan kalma tarihi bir saattir. Saatin üzerinde yer alan 12 saat dilimini 12 burcun sembolleri göstermektedir. İşte bu özelliği de saatin ciddi anlamda turist çekmesini sağlamaktadır.

Saatin hikayesi ise oldukça ilginçtir. İnanışa göre 15. Yüzyılda bir saat ustası olan Hanus bu saati yapar. Saat yapıldıktan sonra herkes bu saate bayılır. Hanus’dan saati nasıl yaptığı öğrenilmeye çalışılsa da Hanus bunu bir sır olarak saklar ve kimseye söylemez. Ancak o dönemin şehir yönetimi bu güzel saatin sadece kendilerinde olduğundan emin olmak isterler. Bu nedenle de saati yapan hanus’un bu saatten başka yerde yapamasın diye gözlerini kör ederler. Gözleri kör edilen Hanus ise öç almak için saate zarar verir ve bu saat asla bir daha tamir edilemez.

16. Yüzyılda tamir etmeyi başarmış olsalar bile saat tekrar bozulmaya başlar ve zamanı yanlış gösterir. En son 1865 yılında saat ciddi bir tamir bakımına sokulmuştur. Fakat 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından saat tekrar ciddi darbeler almıştır.

Prag Astronomik saat üzerindeki figürlerin anlamları

 

Astronomik saat üzerinde tahtadan yapılmış havari figürleri vardır ve bu figürler her saat başı pencerede görünürler. Diğer figürler ise hareket etmeye başlar. Saatin üzerinde 4 tane figür yer almaktadır.

 

 

Prag Astronomik saatin animasyonu

Her saat başı saatte bir hareketlenme oluşur. Bu hareketlenme esnasında saatte yer alan figürler bazı hareketler yapmaya başlarlar. İşin ilginç yanı da bu her hareketin aslında bir anlamı vardır ve turistler bu animasyona bayılırlar. Öncelikle saatte oluşan figürler ve yaptıkları hareketlerin anlamlarını aşağıda açıklıyorum.

Astronomik saatte elinde ayna olan figür

Saatte animasyon esnasında elinde aynası olan bir figür göreceksiniz. Bu kibri ve kendini beğenmişliği sembolize eder.

 

Astronomik saatte elinde altın kesesi olan yahudi

Elinde bir kese olan figür ise bir yahudiyi sembolize eder. Bu tam anlamı ile ise aç gözlülük ve faziciliği sembolize eder.

Astronomik saatte İskelet

Saatte bir de iskelet göreceksiniz. Bu iskelet ise yukarıdaki her şeyin boş olduğunu ölümün ise gerçek olduğunu yani ölümü sembolize eder.

Astronomik saatte mandolin çalan osmanlı

Saatte sürekli eğlenceyi temsilen mandolin çalan osmanlı figürü vardır. Bu da keyif ve eğlenceyi sembolize eder.

Ölümü simgeleyen iskeletin her saat başı elindeki zili çalması ile animasyon başlar. İskelet elindeki zili çalarak size ölümü hatırlatırken diğer figürler ise kafalarını sürekli sağa sola çevirerek ölümü reddederler. Animasyon esnasında ise bir pencerenin içinde sürekli havariler döner durur. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR